3 dôvody na optimizmus v kryptomenách na rok 2019

V poslednom kvartáli roku 2017 sme sa stali svedkami historicky najvyššej ceny Bitcoinu a rekordného počtu ponúk ICO na trhu. Je síce pravdou, že ceny všetkých kryptomien odvtedy zásadne klesli, no aktivita na trhu s blockchainovými aplikáciami odmietla akékoľvek spomalenie. Rok 2018 sa z tohto dôvodu stal fundamentálne dôležitým rokom pre rozvoj digitálneho ekosystému.

V priebehu uplynulého roka sa na scéne objavil posun v názore verejnosti na kryptografické technológie, ako aj kľúčový vývoj blockchainového ekosystému. Je tak veľmi pravdepodobné, že v tieto skutočnosti sú veľavravným náznakom opätovného zotavenia celého trhu s kryptomenami v budúcnosti. V tomto sektore sa navyše udialo priveľa zmien na to, aby sme dokázali presne posúdiť, ktorý konkrétny činiteľ sa stane hlavnou hybnou silou očakávaného narastajúceho býčieho trhu v tejto oblasti.

Treba poznamenať, že očakávaný úspech kryptomien sa nemusí nevyhnutne dostaviť v plnej miere už v priebehu roka 2019. Napriek tomu však budeme zaznamenávať isté trendy, ktoré budú neklamným dôvodom pre optimizmus na tomto trhu, vrátane prirodzenej aktivity na trhu, ďalšieho odobrovania kryptomien zo strany regulačných orgánov, inštitucionálneho záujmu o tento sektor a pokrokov vo vývoji digitálnych technológií.

1. Prirodzené trhové cykly

Tradičné trhové cykly pripomínajú emocionálnu jazdu horskou dráhou a volatilita trhu s kryptomenami ešte ďalej umocňuje túto analógiu. Ak však porozumiete skutočnosti, že ste naozaj na horskej dráhe, je omnoho jednoduchšie odosobniť sa od krátkodobých vzostupov a pádov trhu – a dokonca si vychutnať samotnú jazdu.

Samozrejme sa nejedná o dokonalú analógiu, ale existujú legitímne dôvody na to, aby sme si aj napriek aktuálne klesajúcim cenám kryptomien mohli dovoliť optimistický pohľad na budúci vývoj technológie, ktorá stojí za vznikom digitálnych aktív.

V skutočnosti dokonca platí, že kombinácia klesajúcich cien a posilneného rozvoja podkladovej technológie je splneným snom pre všetkých investorov, ktorí čakali na rozširovanie svojich portfólií.

Psychológia trhového cyklu.

Ako účastníci finančného trhu ste pravdepodobne oboznámení s vyššie uvedeným grafom, ktorý zobrazuje vývoj a priebeh trhových cyklov. Keď sa pozriete na dlhodobé grafy vývoja kryptomeny Bitcoin, veľmi rýchlo zistíte, že podobnosť medzi oboma diagramami je mimoriadne nápadná. Prirodzene, v tejto oblasti neexistujú žiadne záruky, ale z dostupných údajov je možné dedukovať, že v priebehu nadchádzajúcich rokov sa aj na trhu s kryptomenami skutočne objaví nový stúpajúci trend.

Posledný a snáď najvýraznejší takýto trend sa objavil v období od apríla do decembra roku 2013, keď cena Bitcoinu narástla z 50 dolárov na 1 160 dolárov – jednalo sa teda o pozoruhodný nárast v hodnote 2 220%.

Podobné: 7 odporúčaní, ktoré musí poznať každý investor do kryptomien

Uvedený graf však okrem cyklickej povahy trhu reprezentuje aj skutočnosť, že trhový cyklus je poháňaný emocionálnym naladením jeho účastníkov. Ak tento predpoklad aplikujeme na trh s kryptomenami, je viac než pravdepodobné, že po súčasnom klesajúcom medveďom trhu sa cyklus opätovne zotaví a vstúpi do narastajúceho býčieho vývoja.

Očakávané zotavenie trhu s kryptomenami bude okrem emócií odbornej a laickej verejnosti umocnené aj technologickým pokrokom, ktorý je priamo napojený na celosvetovú ekonomiku. V poslednom období sa na poli inovácií objavili technológie, ktoré získavajú čoraz väčšiu popularitu a užívateľskú základňu aj napriek dočasne klesajúcim cenám.

2. Pozitívne reakcie inštitucionálnych hráčov a zvýšená kvalita ICO

Nadšenci kryptomien možno mierne preháňajú, keď tvrdia, že kryptomeny úplne nahradia tradičné fiat meny. Veľká časť verejnosti navyše ešte stále považuje digitálne meny za pochybnú technológiu, ktorá sa spája výhradne s kybernetickým zločinom a praním špinavých peňazí.

Zvyšovanie gramotnosti širokej verejnosti a záujem inštitucionálnych investorov o digitálny sektor by však nakoniec skutočne mohol viesť ku globálnej ekonomickej revolúcii, ktorá by bola charakteristická decentralizáciou finančného systému a zrušením jeho závislosti od centrálnych bánk. Realizácia tohto procesu však bude obzvlášť náročná a organizácie ako americký Federálny rezervný systém proti nemu budú bojovať na každom kroku cesty.

Revolúcia kryptomien sa teda neuskutoční zo dňa na deň – bude prebiehať krok za krokom v priebehu najbližších desaťročí. Prvým náznakom tejto skutočnosti sú zmeny, ktoré pozorujeme v ekosystéme počiatočných ponúk digitálnych mincí (ICO). Tie zažili svoj zlatý vek koncom roka 2017 – spolu s dosiahnutím maximálnej hodnoty Bitcoinu.

Zatiaľ čo na trhu odvtedy došlo k poklesu ako počtu realizovaných ponúk ICO, tak aj objemu kapitálu, ktorý bol takýmto spôsobom zhromaždený, nedá sa poprieť, že sme zaznamenali zvýšenie objemu peňazí, ktorý je možné zhromaždiť v rámci jedinej ponuky ICO.

Porovnanie celkového objemu ponúk ICO (žlté stĺpce) a počtu ponúk ICO (sivé stĺpce) vykonaných v rokoch 2017 a 2018.

Z grafu je zrejmé, že ponuky ICO sa presunuli od kvantity ku kvalite. Svetové regulačné orgány si v priebehu roka 2018 uvedomili, že ponuky ICO nemožno posudzovať podľa existujúcich zákonov upravujúcich obchodovanie s cennými papiermi. Neustále zdokonaľovanie legislatívy v tomto smere však čoskoro spôsobí, že táto nová trieda aktív bude zaznamenávať čoraz pozitívnejšie výsledky, čo následne povedie k ďalšiemu rozvoju blockchainového ekosystému a tokenizovanej digitálnej ekonomiky.

3. Neustály vývoj kryptomien

V roku 2019 sa staneme svedkami zásadného rozvoja niektorých z najväčších kryptomien na súčasnom trhu. Pozrime sa aspoň na niektoré príklady impozantných projektov.

Bitcoin aj naďalej pokračuje vo vývoji svojej Bleskovej siete, ktorá by mala dramaticky zvýšiť rýchlosť a maximálny počet realizovaných transakcií. Blockchain Bitcoinu v súčasnosti zvláda vykonávať najviac 7 transakcií za sekundu, čo by sa však malo v priebehu roka 2019 podstatne zvýšiť.

Podobné: 6 zavádzajúcich mýtov o kryptomenách

Aj Ethereum sa v roku 2019 dočká významných zdokonalení, ktoré budú zamerané predovšetkým na škálovateľnosť kryptomeny. Prvá takáto aktualizácia s názvom „Constantinople“ bola pôvodne naplánovaná na druhú polovicu roka 2018, ale bola odložená na január 2019. Bude zameraná na rozvoj platformy, zlepšenie podmienok pre vývojárov nových aplikácií, zdokonalenie ekonomiky Etherea a ďalšie inovácie.

Druhá hlavná aktualizácia tejto kryptomeny ponesie označenie „Serenity“. Zatiaľ nemá stanovený konkrétny dátum, ale už v súčasnosti je jasné, že sa bude jednať o zásadné zdokonalenie tejto platformy.

V neposlednom rade je potrebné poukázať na skutočnosť, že zatiaľ čo ceny kryptomien sa vyvíjajú vlastným tempom, trh práce v sektore blockchainu prekvitá.

Vývoj ceny Bitcoinu (žltá krivka) nemá vplyv na zvyšujúci sa počet pracovných príležitostí v tomto sektore (zelené stĺpce).

Tento trend bude takmer s istotou dominovať aj roku 2019, čo povedie k novým revolučným zdokonaleniam blockchainovej ekonomiky, ďalšiemu nárastu záujmu inštitucionálnych hráčov o tento sektor a v konečnom dôsledku zotaveniu cien digitálnych aktív.