7 odporúčaní, ktoré musí poznať každý investor do kryptomien

Ako nový investor na trhu s kryptomenami si pravdepodobne kladiete otázky ako: Naozaj praskla bublina s Bitcoinom? Je príliš neskoro na vstup do tohto sektora? Akými princípmi sa riadiť, aby bolo možné dosiahnuť úspech v tomto novo vznikajúcom investičnom priestore?

Ak sa Vám tieto otázku zdajú byť povedomé, pravdepodobne ste postrehli, že kryptomeny v súčasnosti čelia dlhodobo klesajúcemu trhu, pričom november bol pre digitálne aktíva najhorším mesiacom od roku 2011. Keď sa však pozrieme na historické záznamy, uvedomíme si, že prežívame iba posledný z mnohých „medvedích“ trhov, ktoré sa vyskytujú naprieč celými dejinami Bitcoinu. Každá takáto trhová tendencia je obvykle spojená s patričným zotavením trhu, čo má za následok nekonečné striedanie ekonomických cyklov. Posledné prepady trhu s kryptomenami teda ani zďaleka nie sú jeho koncom a sen o investičnom úspechu v tejto oblasti je reálnejší ako kedykoľvek predtým.

Trhová platforma SharesPost dokonca uviedla, že až 72% investorov do kryptomien plánuje v nasledujúcich 12 mesiacoch rozširovať svoje portfóliá. Z tohto dôvodu by ste sa mali pripraviť na to, že na ceste za Vaším investičným úspechom budete čeliť intenzívnej premávke. Ako pri každej ceste by ste sa však mali vopred dobre pripraviť. Predstavujeme Vám preto sedem kľúčových princípov, ktoré Vám pomôžu v dosahovaní Vašich cieľov na trhu s kryptomenami.

1. Ignorujte „šum“

Mnoho neprajníkov v médiách a vo finančnom sektore môže vyhlasovať, že kryptomeny sú jednoducho iba výstrelkom, prehnanou špekuláciou či dokonca pyramídovou schémou. Narastajúca komunita sústredená v tomto sektore však prináša na trh čoraz viac investičných možností a praktických aplikácií týkajúcich sa digitálnych aktív. Obe tieto strany sa snažia prekričať tých druhých, čo vedie k vzniku rušivého šumu.

Spoločnosť Satis Group očakáva, že obchodná aktivita súkromných investorov na trhu s digitálnymi aktívami sa v roku 2019 navýši až o 50%. To znamená, že šumu bude čoraz viac. Ak sa v tejto oblasti chcete stať úspešným investorom, jednoducho kúpte a držte to, čomu veríte. Nenechajte sa ovplyvniť názormi cudzincov.

Podobné: Ako inštitucionálni investori menia trh s kryptomenami?

2. Očakávajte nečakané

Neoddeliteľnou súčasťou trhov s kryptomenami je aj výrazná volatilita, ktorú si nemôžete dovoliť ignorovať. Skúsení investori do kryptomien sú zvyknutí na obrovské cenové výkyvy, ktoré sa na tradičných trhoch nevyskytujú v takejto miere. Inteligentný krypto investor však absolvuje vhodnú mentálnu prípravu a počas desivých trhových situácií či výrazných cenových prepadov sa nebude správať na základe emocionálneho popudu, ale svoje rozhodnutia založí na racionálnych argumentoch.

3. Vyhýbajte sa zlým obchodom a investičným stratégiám

Bežnou chybou začínajúcich investorov je zapojenie sa do manipulatívnej schémy známej ako „pump and dump“. Takéto manipulácie cien sú realizované skupinami a komunitami na internete, ktoré potenciálnym členom sľubujú úžasné investičné zisky. Jedná sa však o umelé nafukovanie cien kryptomien a následný masový predaj aktív v prospech vybranej skupiny iniciátorov. Takýmto nástrahám by ste sa mali vyhýbať za každú cenu.

Problém spočíva v skutočnosti, že obchodovanie s finančnými derivátmi je vyváženou hrou – vždy má víťazov a porazených. Ak nemáte zavedenú dôkladnú a spoľahlivú obchodnú alebo investičnú stratégiu, spolupráca s akoukoľvek schémou je jednosmerným lístkom do zatratenia.

4. Zhromažďujte informácie a preverujte potenciálne investície

Žijeme v modernom digitálnom veku, v ktorom sme obklopení obrovským objemom informácií a pestrou paletou možností ich zhromažďovania. Neexistuje preto žiadne ospravedlnenie pre tých investorov, ktorí vrážajú peniaze do aktív, ktorým nerozumejú. Takmer každá seriózna kryptomena má v súčasnosti zverejnenú takzvanú bielu knihu, v ktorej uvádza všetky podrobnosti svojho podnikateľského plánu. Podobne ako pred dovolenkou, aj na svoju cestu za úspechom sa potrebujete dôsledne pripraviť.

Na portáli All Crypto Whitepapers nájdete informácie o potenciálnych investičných príležitostiach, od najpopulárnejších digitálnych aktív na trhu až po tie menej známe. Avšak v prípade, že je ťažké posúdiť, akým spôsobom zvolený projekt vôbec funguje alebo zarába peniaze, odporúčame Vám vyhľadať sľubnejšiu kryptomenu.

5. Nestavte všetko na jednu menu

Nielen vo svete kryptomien je dobrým nápadom, aby ste sa držali osvedčenej investičnej múdrosti, ktorá hovorí, že diverzifikácia je kľúčovým činiteľom. Tak ako finanční poradcovia odporúčajú investovať do viacerých typov akcií a dlhopisov, diverzifikácia je dôležitá aj pri budovaní zdravého investičného portfólia v sektore kryptomien.

Potrebné informácie ste už nazbierali, tak ich teraz využite a investujte do viacerých digitálnych tokenov. Môžete napríklad investovať do inovácií naprieč rôznymi oblasťami priemyslu a do kryptomien s rôznym potenciálnym využitím.

6. Používajte alternatívny súkromný e-mail

Používanie bežného e-mailového účtu vystavuje investora zbytočnému riziku pri potenciálnom úniku údajov. Aby ste sa tomuto riziku vyhli, odporúčame Vám vytvoriť si jedinečný e-mailový účet vyhradený na obchodovanie s kryptomenami – obzvlášť užitočnou funkciou je posilnená dvojitá autentifikácia Vášho hesla. Dvojstupňovú autentifikáciu digitálnej identity Vám okrem toho odporúčame používať aj v akomkoľvek styku s burzou, na ktorej obchodujete – vhodnými možnosťami sú napríklad autentifikačné služby platformy Google alebo aplikácie Authy.

Pri nastavovaní svojich účtov si navyše nezabudnite vybrať jedinečné používateľské meno a heslo, ktoré neponúkajú žiadnu indíciu k Vašej skutočnej identite, čo by v opačnom prípade mohlo byť zneužité hackermi.

Podobné: Goldman Sachs, Fidelity a ďalšie finančné inštitúcie investujú do trhu s kryptomenami

7. Oboznámte sa s výhodami offline a online peňaženiek

Kryptomeny môžete uchovávať v offline alebo online peňaženkách, pričom druhá možnosť je vďaka jednoduchosti prístupu obľúbenejšou alternatívou najmä u začínajúcich investorov. Tento typ elektronickej peňaženky je však zároveň náchylný na útoky neoprávnených strán. Dlhodobé uchovávanie kryptomien je preto vhodnejšie realizovať pomocou offline úložiska, zatiaľ čo v online peňaženke by ste mali disponovať iba malým objemom digitálnej meny, s ktorou plánujete bezprostredne obchodovať.

Mnohí neskúsení účastníci trhu si tiež pletú burzy s peňaženkami. Hoci by sa mohlo zdať, že je výhodné všetko spravovať online v rámci obchodnej platformy, pamätajte na to, že ak nevlastníte svoje prístupové kľúče, nevlastníte žiadny Bitcoin. A ak svoje digitálne aktíva uchovávate na burze, týmito kľúčmi nedisponujete. To môže predstavovať problém v dobe, keď sa daná burza prepadne na trhu, alebo sa stane terčom hackerov. V neposlednom rade by ste mali venovať pozornosť výberu vhodného poskytovateľa elektronickej peňaženky, keďže na súčasnom trhu sa vyskytuje veľký počet prijateľných alternatív.