Bitcoin vs Libra: Kľúčové rozdiely medzi dvoma kryptomenami

Facebook si získal pozornosť správ po celom svete, svojimi plánmi na vytvorenie kryptomeny.

Spoločnosť zo sektora sociálnych médií bola nútená obhájiť projekt na Capitol Hill, uprostred regulačných obáv týkajúcich sa ochrany osobných údajov a ich možného nezákonného používania, zatiaľ čo zoskupenie krajín G-7 varovalo, že predstavuje „vážne“ právne riziká.

Jedná sa o experiment peňažných systémov pre digitálny vek a nevyhnutne sa porovnáva s populárnymi kryptomenami ako bitcoin. Mnohí odborníci sa však pýtajú, či Libra môže byť dokonca nazývaná kryptomenou.

Okrem faktu, že obe virtuálne meny prichádzajú s tzv. bielym papierom (na ktorom sú kryptomeny založené) a označujú za kryptomeny, Libra a Bitcoin sú v skutočnosti veľmi odlišné. Tu je prehľad kľúčových rozdielov.

Rôzne technológie

Jeden z najväčších rozdielov spočíva v základnej technológii, ktoré stoja za oboma menami.

Pri bitcoine sa transakcie zaznamenávajú anonymne na verejnej knihe, známej ako blockchain. Je to v podstate databáza, ktorú spravuje sieť počítačov, na ktorej sú transakcie zabezpečené takým spôsobom, že je prakticky nemožné s nimi manipulovať.

Podobné: Sprievodca kryptomenou Burstcoin

Libra tiež používa formu blockchainu, alebo distribuovanej knihy. Ale na rozdiel od Bitcoinu, blockchain Libry pracuje „s povolením“ – aspoň pre súčasnosť – čo znamená, že transakcie môžu byť vykonané len medzi skupinami dôveryhodných strán.

Tu prichádza Libra Association – konzorcium spoločností so sídlom vo Švajčiarsku, vrátane spoločností Visa a Uber. Každý z členov tejto neziskovej organizácie investoval do projektu minimálne 10 miliónov dolárov.

Ido Sadeh Man, ktorý je zakladateľom a prezidentom nadácie Saga Foundation, ktorá je kryptomennou firmou, ktorej poradcom je predseda banky JP Morgan – Jacob Frenkel, poznamenal: „Libra vytvorí centralizovanú štruktúru, ktoré bude riadiť „ združenie “zložené výlučne z veľkých inštitúcií, ktoré si svoje hlasovacie práva kúpili.“

Je to odlišné od siete Bitcoin, ku ktorej môže pristupovať a udržiavať ju ktokoľvek s dostatočným hardvérom a prístupom na internet.

Peter Van Valkenburgh, riaditeľ výskumu pre oblasť kryptomien zo skupiny Coin Center, v nedávnom príspevku na blogu poznamenal: “Kryptomeny vznikli z nedostatku možností, spoliehania sa na dôveryhodných sprostredkovateľov.”

„Sme presvedčení, že Libra nie je kryptomenou, pretože používa iný druh účtovnej knihy a spolieha sa na dôveryhodného emitenta, ktorý môže držať a spravovať fond aktív, ktorý spätne jej menu podporuje.“

Rôzne prípady použitia

Biela kniha Bitcoinu opisuje virtuálnu menu ako platobný systém typu peer-to-peer (sieť so vzájomným sprístupňovaním), ktorý umožňuje ľuďom vymieňať si peniaze bez toho, aby prechádzali bankou.

Bežne sa dnes používa ako forma investície, pričom termín „HODL“ je v odvetví bežnou slangovou frázou, ktorá opisuje dlhodobý nákup a držanie konkrétnej kryptomeny. Často sa označuje ako „digitálne zlato.″

Primárny účel Libry je jej používanie pri cezhraničných platbách a prevodoch peňazí. Mena je viazaná na kôš vládnych mien a iných aktív, aby sa zabránilo volatilným výkyvom, ktoré sa často vyskytujú v kryptomenách ako Bitcoin a Éter.

Mnohí v tomto odvetví sa odvolávajú na tzv. „stablecoin“, ktorých cieľom je udržanie stabilnej hodnoty. David Marcus, výkonný riaditeľ Facebooku, ktorý vedie iniciatívu okolo blockchain, už predtým povedal, že bude skôr fungovať „viac ako tradičná mena“ než kryptomena.

Charles Hayter, spoluzakladateľ a CEO digitálnej platformy pre porovnávanie mien CryptoCompare, uviedol: „Bitcoin a Libra od spoločnosti Facebook predstavujú etapy vo vývoji mien, ale výrazne odlišnými spôsobmi.“

„Bitcoin funguje bez povolení, je plne decentralizovanou, deflačnou a nestálou virtuálnou menou. Libra funguje s povoleniami, je viac centralizovanou, riadená ponukou a dopytom, ako aj viazanou na fiat meny.“

Podľa Haytera, „riadené ponukou a dopytom“ znamená to, že Facebook a jeho partnerské spoločnosti môžu upraviť ponuku tak, aby zodpovedala množstvu ostatných aktív držaných v rezervách, čím sa efektívne udržiava stabilná cena aj pri zmene dopytu.

Bitcoin má na druhej strane pevne definovaný objem. Celkový počet bitcoinov, ktoré budú vydané predstavuje „tvrdý limit“ na úrovni 21 miliónov.

Sadeh Man zo Saga Foundation ďalej uviedol: „Ponuka Bitcoinov je pevná a nemôže reagovať na trhový dopyt,“ … „Objem meny Libra je buď vytvorený alebo obmedzení, keď jeden z autorizovaných predajcov Libry vloží alebo vyberie peniaze zo svojej rezervy.“

Rôzne regulačné otázky

Mena spoločnosti Facebook je často braná na vedomie, keď príde na diskusiu o regulácii kryptomien. Niektoré obavy, ktoré by mohol projekt blockchainu tejto spoločnosti ovplyvniť, by mohli regulačné orgány spájať s inými digitálnymi aktívami.

To by bolo problematické, vzhľadom na rozdiel medzi menou Libra a digitálnej meny ako je Bitcoin. Van Valkenburgh uviedol, zatiaľ čo Bitcoin vylučuje potrebu finančných sprostredkovateľov, model Libry je závislým na subjektoch, ktoré tvoria združenie Libra Association.

Ďalej poznamenal: „Systém bez sprostredkovateľov je systémom ktorý vylučuje riziká sprostredkovateľa a preto nie je potrebná regulácia zameraná na ochranu pred druhmi rizík, ktoré sprostredkovatelia predstavujú.“

Podľa bielej knihy Libra, Libra Association sa v súčasnosti skladá z 28 zakladajúcich členov, a dúfa, že v čase spustenia meny dosiahne 100 členov. Token je určený na spustenie v prvej polovici roka 2020.

Van Valkenburgh ďalej poznamenal, že hoci sieť kryptomeny Bitcoin zahŕňa takzvaných „baníkov“, ktorí zaznamenávajú transakcie, nedávalo by zmysel ich regulovať, pretože pre používateľov nie sú dôveryhodnými správcami finančných prostriedkov. Zároveň dodal, že kryptomenové burzy a peňaženky, na druhej strane vyžadujú regulačný dohľad.

Podobné: Prečo kryptomena Facebooku rýchlo predbehne Bitcoin

Otázky týkajúce sa toho, ako by sa Libra mohla zmestiť do existujúcich finančných nariadení, boli vznesené v priebehu nedávneho vypočutia. Marcus zo spoločnosti Facebook čelil nepríjemným otázkam ohľadom toho, či Libra môže byť považovanou za obchodovateľné finančné aktívum, na čo povedal, že to tak nemôže byť. Ale Marcus povedal, že ju možno považovať za komoditu.

Predseda Komisie pre cenné papiere a burzu – Jay Clayton minulý rok pre agentúru CNBC poznamenal, že kryptomeny ako bitcoin nemožno považovať za cenné papiere. Kryptomeny predstavujú „náhradu za štátne meny“, ako je dolár a euro.

Bez ohľadu na to, ak sa Facebooku a jeho partnerom podarí prekonať regulačné prekážky, ktoré budú Libru sprevádzať, táto mena podľa Haytera z CryptoCompare „nepochybne bude mať obrovský vplyv na celosvetovú ekonomiku a možno zatieni aj tú s Bitcoinom.“

Podľa Andyho Bryanta, hlavného prevádzkového riaditeľa pre európsku obchodnú činnosť v krytomenovej burzy – bitFlyer, by Libra mohla začať presviedčať ľudí, že existujú „iné spôsoby“ ukladania hodnoty, ako používanie fiat mien, než je americký dolár alebo euro. Nakoniec uviedol, “ak sa to všetko Libre podarí, myslím, že to bude predstavovať veľký krok vpred, pre celý sektor kryptomien.”