J. P. Morgan uvádza prvú kryptomenu vytvorenú americkou bankou

Konečne sme sa dočkali prvej kryptomeny z dielne veľkej americkej banky. Priekopníkom v tomto smere sa stala spoločnosť J.P. Morgan Chase.

Táto popredná finančná inštitúcia každodenne spravuje viac než 6 biliónov dolárov po celom svete, ktoré v rámci svojho platobného systému vo veľkých objemoch presúva medzi bankami, korporáciami a ďalšími vysokoprofilovými klientmi. Už v priebehu niekoľkých mesiacov sa však staneme svedkami toho, že drobný podiel týchto transakcií sa bude realizovať pomocou kryptomeny označovanej ako „JPM Coin“. Jedná sa o digitálny token vytvorený softvérovými inžiniermi newyorskej banky, ktorý postupne vstupuje do fázy testovania v reálnych podmienkach, pričom by mal zabezpečovať okamžité zúčtovanie platobných príkazov medzi klientmi tejto inštitúcie.

Spoločnosť J.P. Morgan sa takýmto spôsobom pripravuje na budúcnosť, v ktorej sa časť základných procesov globálneho kapitalizmu presunie na blockchain – od cezhraničných platieb až po emitovanie podnikových dlhopisov. Blockchain predstavuje inovatívnu databázovú technológiu, ktorá sa vo svete preslávila predovšetkým vďaka svojej prvej významnej aplikácii – Bitcoinu. Aby sa však táto budúcnosť mohla stať skutočnosťou, americká finančná spoločnosť potrebovala spôsob, akým by bola schopná presúvať peniaze mimoriadnou rýchlosťou, ktorú poskytujú takzvané inteligentné kontrakty v rámci blockchainu. Ak si totiž plánuje zachovať relevantnosť aj v rýchlo sa rozvíjajúcom digitálnom ekosystéme, už si nebude môcť dovoliť spoliehať sa výhradne na staré technológie, medzi ktoré patria napríklad tradičné bankové prevody.

Podobné: Najväčšie verejne obchodované spoločnosti sveta, ktoré objavujú blockchain

Umar Farooq, ktorý je vedúcim blockchainových projektov spoločnosti J.P. Morgan, uviedol: „Súčasný svet financií sa postupne čoraz viac spolieha na technológiu blockchainu a domnievame sa, že náš systém transakcií sa potrebuje vyvíjať v súlade s týmto trendom. Blockchain má vo svojom princípe takmer neobmedzené množstvo aplikácií. Systém distribuovaných účtovných kníh môžu plnohodnotne a efektívne využívať rôzne podniky alebo inštitúcie.“

Niektorým ľuďom sa však aj napriek tomu môže zdať, že vytvorenie vlastnej kryptomeny je zo strany spoločnosti J.P. Morgan pomerne neočakávaným krokom. A to najmä z dôvodu, že táto technológia sa na scéne objavila v priebehu zotavovania po poslednej veľkej finančnej kríze a jej primárnym účelom bola prevratná transformácia klasického modelu bankového priemyslu.

Po úspešnom zavŕšení skúšobnej fázy nového digitálneho tokenu v rámci medzinárodných platieb sa JPM Coin stane jednou z prvých reálnych aplikácií kryptomeny v svetovom bankovníctve. Treba totiž poznamenať, že bankový priemysel sa doteraz vo veľkej miere vyhýbal tejto triede aktív s odôvodnením, že s ňou bolo spojené priveľké riziko. J.P. Morgan spolu s dvoma ďalšími veľkými finančnými inštitúciami iba v priebehu minulého roka dokonca zakázali nakupovať kryptomeny držiteľom svojich kreditných kariet. Spoločnosť Goldman Sachs pritom údajne vo veľkej miere skúmala možnosti blockchainovej technológie a pohrávala sa s myšlienkou vytvoriť vlastnú platformu na obchodovanie s Bitcoinom, avšak podobné plány nakoniec odložila na dobu neurčitú.

Riaditeľ banky o Bitcoine

Súčasní držitelia digitálnych mien sú nepochybne nadšení správou o tom, že jedna z najväčších finančných inštitúcií sa rozhodla uviesť do obehu svoj vlastný digitálny token. Mnohí si tiež myslia, že takýto vývoj je predzvesťou pozitívnej budúcnosti pre celú triedu digitálnych aktív. Pravdou však ostáva, že malí retailoví investori pravdepodobne nikdy nebudú vlastniť jednotky kryptomeny JPM Coin. Tieto digitálne tokeny budú totiž na rozdiel od Bitcoinu určené výlučne pre veľkých inštitucionálnych klientov spoločnosti J.P. Morgan, ktorí absolvujú nevyhnutné regulačné kontroly. Reč je teda o korporáciách, bankách a veľkých maklérskych organizáciách.

Medzi kryptomenou americkej banky a Bitcoinom samozrejme existujú aj ďalšie rozdiely. To sa dalo očakávať najmä z dôsledku skutočnosti, že Jamie Dimon, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti J. P. Morgan, označil Bitcoin v minulosti za podvod a potenciálne riziko pre investorov. Treba však dodať, že Dimon a ďalší manažéri finančnej spoločnosti zároveň potvrdili, že samotný blockchain, ako aj vhodne regulované kryptomeny, predsa len disponujú nepopierateľným potenciálom.

Každú jednotku kryptomeny JPM Coin bude možné zameniť presne za jeden americký dolár, čo znamená, že hodnota tokenu by nemala kolísať, podobne pri ako koncepte stabilných digitálnych mien známych ako „stablecoiny“. Klientom budú tieto tokeny vydávané po tom, ako vložia patričný objem dolárov do banky. Po použití tokenov na zrealizovanie platby alebo nákupu cenných papierov banka pristúpi k zničeniu týchto tokenov a klientom vydá zodpovedajúci počet dolárov.

Zúčtovanie v reálnom čase

Farooq vysvetlil, že digitálny token JPM Coin má aktuálne tri skoré životaschopné aplikácie.

Po prvé, táto inovácia zohráva úlohu v medzinárodných platbách pre veľkých korporátnych klientov, ktoré sa v súčasnosti realizujú pomocou tradičných bankových prevodov medzi finančnými inštitúciami založených na desaťročia starých sieťach ako napríklad Swift. Zúčtovanie platobných príkazov takýmto spôsobom si však často vyžaduje viac než jeden deň, keďže rozdielne inštitúcie v rôznych krajinách obvykle fungujú na rozdielnych systémoch. Farooq uviedol, že pomocou tokenu JPM Coin budú takéto platby zúčtované v reálnom čase a kedykoľvek počas dňa.

Druhá aplikácia tokenu JPM Coin súvisí s transakciami na trhu s cennými papiermi. Spoločnosť J.P. Morgan v apríli minulého roka testovala emitovanie dlhopisov na blockchaine, v rámci čoho vytvorila virtuálnu simuláciu depozitného certifikátu vo výške 150 miliónov dolárov pre kanadskú banku. Zatiaľ čo zúčtovanie nákupu cenných papierov prostredníctvom bankového prevodu je spojené s istou nevyhnutnou čakacou dobou potrebnou na zrealizovanie transakcie, inštitucionálni investori môžu pomocou tokenu JPM Coin dosiahnuť okamžité vyrovnanie.

Posledné využitie digitálneho tokenu sa týka obrovských korporácií, ktoré prostredníctvom služieb spoločnosti J.P Morgan spravujú svoje peniaze uložené vo viacerých dcérskych inštitúciách tejto banky po celom svete. Tieto operácie sú pre bežného retailového zákazníka síce neviditeľné, avšak J. P. Morgan spravuje značný podiel regulovaných peňažných tokov po celom svete pre spoločnosti ako Honeywell International či Facebook. Americká banka minulý rok v rámci tejto činnosti zaznamenala príjmy až vo výške 9 miliárd dolárov.

Farooq povedal: „Veľké podniky presúvajú svoje peniaze po celom svete. Pomocou digitálneho tokenu môžeme zabezpečiť, aby naše dcérske banky mohli prezentovať peniaze na svojej súvahe bez toho, aby sme ich do zvolenej inštitúcie zaslali prevodom. Spoločnosti týmto spôsobom môžu konsolidovať svoje peniaze a pravdepodobne získavať omnoho výhodnejšie sadzby.“

Podobné: Ako inštitucionálni investori menia trh s kryptomenami?

Ak sa blockchain v tomto modeli osvedčí, JPM Coin by tiež mohol byť použitý pri realizácii platieb na mobilných zariadeniach pripojených na internet.

Spoločnosť J.P. Morgan sa domnieva, že jej priekopnícka povaha v sektore kryptomien a obrovský podiel na trhu inštitucionálnych platieb – medzi klientov banky patrí 80% spoločností zo zoznamu Fortune 500 – je predpokladom úspešnej budúcnosti tokenu JPM Coin aj v prípade, ak svoje vlastné digitálne meny predstavia aj ďalšie banky.

Farooq nakoniec dodal: „Medzi našich klientov patrí takmer každá veľká korporácia, ako aj väčšina popredných bánk na svete. Aj keby sa náš token obmedzoval iba na klientov na inštitucionálnej úrovni, nemalo by to pre nás predstavovať žiadny problém.“