Ktoré krajiny majú najlepšiu reguláciu kryptomien na svete

Aj napriek tomu, že Bitcoin v januári tohto roka oslávil svoje desiate narodeniny, táto a ďalšie kryptomeny aj naďalej ostávajú pomerne špecializovanými trhmi. Vzhľadom na ich decentralizovanú povahu a tendenciu k tomu, že sú zneužívané v dôsledku svojej anonymity, samozrejme upútali pozornosť patričných regulačných orgánov. V súčasnosti sa mnoho svetových vlád konečne prebúdza do reality kryptomien a ich pozitívnych stránok. Pozrime sa na to, ktoré krajiny majú zavedené najlepšie regulačné smernice pre digitálne aktíva.

Viaceré krajiny sa ku kryptomenám postavili prinajlepšom vlažne. Najväčšie ohlasy v posledných mesiacoch vyvolala snáď Čína, ktorá už dlho vyhlasuje, že s kryptomenami a blockchainom chce mať dočinenia čo najmenej alebo úplne nič. Finančné inštitúcie v tejto krajine majú zakázané obchodovať s Bitcoinom a realizácia akýchkoľvek ponúk ICO je považovaná za nelegálnu činnosť. Je teda zrejmé, že regulácia krypto sektora je tu veľmi prísna.

No existuje niekoľko takých krajín, ktoré sa do tejto vzrušujúcej technológie vrhli naplno. Podarilo sa im tak odomknúť mnohé výhody, ktoré pre ostatných ostávajú nedostupné. Predstavujeme Vám krajiny, ktoré kryptomeny privítali na červenom koberci a vytvorili najlepšie predpisy, ktoré sa na nich vzťahujú.

Malta

Malta si rýchlo získala povesť „blockchainového centra“ Európy a vzhľadom na to, že blockchain a kryptomeny často kráčajú ruka v ruke, Malta zaviedla naozaj priaznivú reguláciu pre celý kryptografický sektor. Za týmto cieľom prijala dokonca hneď niekoľko zákonov.

Regulačný rámec tejto krajiny je naozaj otvorený pre rýchlo vznikajúce blockchainové firmy, čo dokonca priviedlo špičkovú krypto burzu Binance k tomu, aby začiatkom roka 2018 presunula svoju centrálu na Maltu.

Pokiaľ ide o regulačné ciele, Malta sa zameriava na tri aspekty. Za kľúčové princípy považuje ochranu spotrebiteľa, ochranu priemyslu a integritu trhu.

Podobné: Najlepšie burzy pre obchodovanie s kryptomenami v roku 2019

V konečnom dôsledku ide o prístup, ktorý v sektore kryptomien kladie technológiu na prvé miesto. Silvio Schembri, ktorý je maltským ministrom pre finančné služby, digitálnu ekonomiku a inováciu, vysvetlil:

„V žiadnom prípade sa tu neriadime krátkodobými ziskami. Skôr sa zameriavame na dlhodobý vývoj technológií blockchainu a DLT. Ak napríklad premýšľame o vykonaní novej počiatočnej ponuky digitálnych mincí (ICO), naši vývojári zvyčajne prezentujú svoju bielu knihu so všetkými podrobnosťami ICO. Iné jurisdikcie ju obvykle kontrolujú preto, aby zistili, či je v súlade s ich smernicami. Musíme však poukázať na fakt, že v skutočnosti je to práve podkladová technológia, ktorá umožňuje aplikáciu predmetu bieleho papiera. V súčasnosti sa však nikto nepozerá na túto technológiu. To je niečo, čo u nás robíme inak.“

Malta sa teda aktívne snaží zavádzať efektívnu reguláciu trhu s kryptomenami, avšak bez toho, aby sa vyhýbala nadmernému obmedzovaniu inovácie.

Švédsko

Škandinávska krajina sa vo vzťahu ku kryptomenám často považuje za najviac progresívne zmýšľajúcu na svete. Žiadny iný región sa totiž nevyznačuje takou koordinovanou kolektívnou snahou presadzovať digitálne aktíva v mainstreamovom prostredí, ako práve Švédsko.

Nejedná sa dokonca iba o rozsiahlu adopciu blockchainovej technológie, ale tiež o skutočnosť, že táto krajina je na dobrej ceste stať sa prvým národom bez fyzickej meny v histórii. A to by bol skutočne pozoruhodný úspech. Na dosahovaní tohto spoločného cieľa sa momentálne podieľajú regulačné orgány švédskej vlády spolu so šiestimi najvýznamnejšími bankami v krajine.

Švajčiarsko

Švajčiarsko vyvinulo obzvlášť aktívnu iniciatívu v zavádzaní kryptomien a krajina ochotne poskytuje domov krypto spoločnostiam, ktoré sa snažia preraziť v tomto sektore. Švajčiarsky región Zug si dokonca získal reputáciu ako „Crypto Valley“.

Za cieľom profitovať z voľných regulačných zákonov na trhu s kryptomenami sa vo Švajčiarsku usadili veľké krypto firmy a organizácie spojené s digitálnymi aktívami, akými sú napríklad Tezos, Cardano, Ethereum Foundation, BitFinex a ShapeShift.

Do Švajčiarska sa v priebehu posledných mesiacov presťahovala dokonca aj centrála elektronickej peňaženky Xapo a spoločnosť Lamassu, ktorá na trh dodáva Bitcoinové bankomaty. To len ďalej dokazuje, aká efektívna a výhodná je v skutočnosti švajčiarska regulácia sektora digitálnych aktív.

Nemecko

Nemecko je ďalšou európskou krajinou s prosperujúcou a dynamickou komunitou nadšencov kryptomien.

Nedávny prieskum realizovaný v spolkových republikách Hesensku a Sasku ukázal, že o kryptomeny a investície do digitálnych aktív sa zaujíma viac než 25% mladých Nemcov. Tento záujem je dokonalým odrazom lákavého regulačného ekosystému na trhu s kryptomenami, ktorým sa krajina môže pochváliť.

Obchodovanie s kryptomenami je v Nemecku absolútne legálne. Pozitívne prijatie kryptomien zo strany investičnej komunity dokonca viedlo kľúčových hráčov, medzi ktorých patrí aj druhá najväčšia burza v krajine Bourse Stuttgart, aby venovali krypto sektoru veľkú pozornosť.

Nemecko je z uvedených dôvodov domovom veľkého počtu blockchainových projektov a start-upových krypto spoločností. Niet divu, že v krajine je do veľkej miery angažovaná aj prevratná fintech spoločnosť SolarisBank, ktorá ponúka krypto spoločnostiam príležitosť prinášať svojim klientom finančné produkty prostredníctvom funkcií API.

Gibraltár

Gibraltár je ďalšou oblasťou sveta, ktorá má v súčasnosti zavedené úplne hviezdne regulačné predpisy týkajúce sa kryptomien. Nejedná sa celkom o samostatnú krajinu, keďže Gibraltár sa považuje za britské zámorské teritórium a ako také je súčasťou Spojeného kráľovstva. To však regiónu nebránilo zaujať svoj vlastný postoj ku kryptomenám.

Kupovanie a predávanie kryptomien v krajine je regulované dobre definovaným a efektívnym právnym rámcom. Gibraltár je charakteristický extrémne nízkymi daňami a od obchodníkov s digitálnymi aktívami nevyžaduje odvádzanie daní z dividend a kapitálových ziskov.

Táto krajina je tiež mimoriadne atraktívna pre krypto burzy. Nízka firemná daň na úrovni iba 10% totiž platí aj na ich podnikanie.

Súvisiace: 3 dôvody na optimizmus v kryptomenách na rok 2019

Vanuatu

Vanuatská republika je malou, no napriek tomu progresívnou krajinou v južných regiónoch Tichého oceánu, ktorá na poli regulácie digitálnych aktív bezkonkurenčne predbehla mnohých veľkých svetových hráčov. Čo tejto ostrovnej krajine chýba v atraktivite tradičných investičných príležitostí, nahrádza jedinečnou myšlienkou udeľovania štátneho občianstva na základe investícií do kryptomien. Vanuatu dosiahlo svoj súčasný status krypto raja aj vďaka partnerstvu so spoločnosťami ako Aditus, ktorá uvádza, že je „prvou luxusnou platformou na svete pre bohatých jedincov na krypto trhu“.

Investičné občianstvo vo Vanuatu má zatiaľ samozrejme svoje obmedzenia – občanom krajiny sa v súčasnosti môžete stať iba výmenou za Bitcoin. Ostrovná republika však v konečnom dôsledku identifikovala významnú medzeru na trhu, vďaka čomu získala veľkú konkurenčnú výhodu v porovnaní s ďalšími hráčmi.