Najlepšie burzy pre obchodovanie s kryptomenami v roku 2019

Kryptomeny sa stávajú čoraz populárnejšími a v súčasnosti existuje už celý zástup búrz, ktoré ľuďom umožňujú vymieňať a obchodovať s týmito digitálnymi aktívami. Pozrime sa preto na to, čo vlastne predstavuje pojem krypto-burza a akej činnosti sa venuje. Následne si predstavíme niektoré z najlepších krypto-búrz, ktoré budú dominovať trhu v priebehu roka 2019.

Čo je krypto-burza

Burza zameraná na kryptomeny umožňuje investorom nakupovať, predávať alebo obchodovať s digitálnymi aktívami – buď pomocou fiat mien alebo výmenou za ďalšie kryptomeny. Krypto-burzy obvykle podporujú 20 najväčších kryptomien sveta s ohľadom na ich celkovú trhovú kapitalizáciu. Obchodníci si vo veľkej miere dávajú záležať na zabezpečení svojich digitálnych aktív a práve z tohto dôvodu uprednostňujú burzy, ktoré im ponúkajú vysokú funkčnosť, pozitívny užívateľský zážitok a požadovanú mieru bezpečnosti.

Najlepšie krypto-burzy na rok 2019

1. Coinbase Pro

Coinbase Pro bola jednou z prvých platforiem zameraných na obchodovanie s kryptomenami – vznikla v San Franciscu už v roku 2012. Jej hodnota dosahuje približne jednu miliardu dolárov. Svojim užívateľom umožňuje jednoducho vyberať a vkladať svoje finančné prostriedky, ponúka im konkurencieschopné transakčné poplatky a pokročilé funkcie obchodovania. Za túto burzu ručia inštitúcie ako NYSE, teda newyorská akciová burza, či investičná spoločnosť Andresseen Horowitz.

Podporované kryptomeny: Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash, Litecoin, 0x a Batcoin.

Objem obchodovania: $102 333 155

Výhody: Plná regulácia na území Spojených štátov, výhodné poplatky.
Nevýhody: Nie najlepšia voľba pre začiatočníkov.

Podobné: 3 dôvody na optimizmus v kryptomenách na rok 2019

2. Binance

Binance je aktuálne najväčšou svetovou krypto-burzou. Jej generálny riaditeľ Changpeng Zhao tvrdí, že funguje ako ucelený ekosystém – zahŕňa totiž samotnú burzu, služby elektronickej peňaženky, výskumnú činnosť, charitatívne iniciatívy a mnoho ďalších atraktívnych prvkov. Binance prevádzkuje aj svoju vlastnú kryptomenu s názvom Binancecoin, ktorú tu môžete nakupovať so zľavou, ak budete realizovať transakcie pomocou inej digitálnej meny. Binance podporuje viac ako 130 obchodovateľných kryptomien a je jednou z najlepších búrz pre nákup digitálnych tokenov.

Podporované kryptomeny: Bitcoin, Bitcoin Cash, Bitcoin Gold, Ethereum, Ethereum Classic, EOS, DASH, Litecoin, NEO, GAS, ZCash, Ripple a mnoho ďalších.

Objem obchodovania: $725 673 705

Výhody: Nízke transakčné poplatky – na úrovni približne 0,1%, nie je najvhodnejšou voľbou pre začiatočníkov, pretože má dve verzie obchodovania – základnú a pokročilú bez jednoduchého užívateľského rozhrania.
Nevýhody: Neumožňuje obchodovať s kryptomenami za pomoci fiat mien, ako ani obchodovať na maržu či predávať nakrátko.

3. BitMex

BitMex je jednou z najvýznamnejších obchodných platforiem zameraných na Bitcoin so sídlom v Hongkongu. Ako naznačuje jej názov – Bitcoin Mercantile Exchange – jedná sa o burzu obchodujúcu výhradne s Bitcoinom, teda s najväčšou kryptomenou v kontexte trhovej kapitalizácie. Na verejnosti sa dokonca objavili správy o tom, že burza BitMex v priebehu iba 24 hodín zaznamenala transakcie o celkovom objeme viac než 2 miliardy dolárov.

Podporované kryptomeny: Bitcoin, Cardano, Bitcoin Cash, Ethereum, Litecoin, EOS a Ripple.

Objem obchodovania: $1 459 963 531

Výhody: Na tejto burze je možné obchodovať s Bitcoinovými futures kontraktmi, ako aj obchodovať na maržu a predávať nakrátko.
Nevýhody: BitMex ponúka obchodovanie iba s jednou kryptomenou a služby tejto krypto-burzy nie sú v USA dostupné.

4. OKEx

OKEx je jednou z najpopulárnejších súčasných krypto-búrz, ktorá podporuje viac ako 145 kryptomien a sídli v Hongkongu. Okrem toho má dokonca aj vlastnú kryptomenu s názvom OKB. Táto burza je mimoriadne úspešná aj s ohľadom ne denný objem obchodovania, pričom každý deň sa tu obchoduje s Bitcoinovými futures kontraktmi o hodnote približne 1,5 milióna dolárov. OKEx je nepochybne jednou z obzvlášť dôveryhodných globálnych krypto-búrz.

Podporované kryptomeny: Bitcoin, Ethereum, Litecoin

Objem obchodovania: $741 197 934

Výhody: Umožňuje obchodovať na maržu a predávať nakrátko a vo všeobecnosti podporuje viac ako 145 kryptomien.
Nevýhody: Neponúka služby pre amerických obchodníkov ale bude sa rozširovať na Maltu.

Podobné: Čo vplýva na ceny kryptomien?

5. Kraken

Krypto-burzu Kraken založil odborník na kryptomeny Jesse Powell už v roku 2011 a v súčasnosti je jednou z najväčších Bitcoinových búrz sveta – v neposlednom rade vďaka svojej populárnej sekcii pre obchodovanie s tradičnými fiat menami ako euro, jen, dolár, libra a ďalšie. Kraken je navyše partnerom prvej banky zameranej na kryptomeny na svete. Podporuje viac ako 17 kryptomien.

Podporované kryptomeny: Bitcoin, Bitcoin Cash, Bitcoin SV, Cardano, DASH, Dogecoin, EOS, Ethereum, Ethereum Classic, Litecoin, Monero, Ripple, Tether, Zcash a mnoho ďalších.

Objem obchodovania: $110 363 700

Výhody: Ponúka vysokú likviditu, podporuje viacero druhov kryptomien a je vhodná pre skúsených obchodníkov.
Nevýhody: Doba spracovania transakcií je pomerne dlhá.

Medzi ďalšie mimoriadne populárne krypto-burzy patria aj platformy ako Huobi, Bitfinex, Bittrex, Bitstamp či KuCoin. Každá z nich má svoje výhody a nevýhody a upúta rôzne typy obchodníkov. No aj napriek tomu, že sme Vám predstavili tie najkvalitnejšie krypto-burzy na svete, žiadna z nich nie je vhodnou voľbou, ak máte v pláne aplikovať stratégiu HODL a dlhodobo sa držať svojich digitálnych aktív. V takom prípade Vám odporúčame využiť služby špecializovaných elektronických peňaženiek s vysoko zabezpečenými osobnými kľúčmi.