Najväčšie verejne obchodované spoločnosti sveta, ktoré objavujú blockchain

Existuje viacero spôsobov, ktorými je v súčasnosti možné objavovať inovatívny potenciál blockchainu. Najväčšiu popularitu doteraz síce zaznamenávalo obchodovanie s blockchainovými produktmi alebo priame investície do blockchainových start-upov, avšak mnohé z najväčších svetových spoločností v súčasnosti vyvíjajú vlastnú iniciatívu v skúmaní možností tejto technológie.

Rebríček časopisu Forbes známy ako Global 2000, ktorý zahŕňa najväčšie verejne obchodované spoločnosti na svete, dokladuje, že všetkých desať najväčších verejných podnikov už v súčasnosti aktívne objavuje potenciál blockchainu, pričom aj ďalšie veľké mená z celého sveta už zanechali svoju stopu na tejto rozvíjajúcej sa revolučnej technológii inšpirovanej Bitcoinom.

American Express Company

Lokalita: Spojené štáty
Tržby: $37,65 miliardy

Využitie blockchainu: Táto medzinárodná spoločnosť, poskytujúca finančné služby najmä v oblasti kreditných kariet, sa na zozname Global 2000 umiestnila na 119. priečke. Pomocou blockchainu sa snaží poskytnúť predajcom väčšiu kontrolu nad výhodami pre zákazníkov, ktorí sú súčasťou členských a vernostných programov.

BHP Billiton Limited

Lokalita: Austrália
Tržby: $41,23 miliardy

Využitie blockchainu: Táto spoločnosť obsadila 108. priečku na zozname Global 2000 a často sa označuje za najväčšiu ťažobnú spoločnosť na svete. Pomocou blockchainu sa v súčasnosti snaží zdokonaliť svoj dodávateľský reťazec.

Oracle Corporation

Lokalita: Spojené Štáty
Tržby: $39,47 miliardy

Využitie blockchainu: 107. najväčšia spoločnosť na svete je súčasťou blockchainovej platformy Hyperledger Fabric už od roku 2017 a práve odvtedy sa pripravuje a spustenie vlastnej podnikateľskej blockchainovej platformy.

Tencent Holdings

Lokalita: Čína
Tržby: $35,27 miliardy

Využitie blockchainu: Medzinárodný investičný konglomerát obsadil na tohtoročnom zozname Global 2000 až 105. pozíciu, pričom začiatkom tohto roka oznámil spoluprácu s najvyšším daňovým úradom v Šen-čene s cieľom objavovania možností blockchainu v daňovom systéme.

Alibaba Group Holding

Lokalita: Čína
Tržby: $37,87 miliardy

Využitie blockchainu: Tento gigant v sektore elektronického predaja dosiahol na zozname najväčších svetových spoločností 81. miesto a ako prvý integroval blockchain do potravinárskeho dodávateľského reťazca. Aktuálne navyše plánuje investovať do tejto technológie ďalších 14 miliárd dolárov.

MetLife

Lokalita: Spojené štáty
Tržby: $64,08 miliardy

Využitie blockchainu: Tento poisťovací gigant obsadil na zozname 78. priečku a nadviazal spoluprácu s IBM a technologickou spoločnosťou Majesco, v rámci ktorej budú títo traja hráči budovať blockchainovú platformu zameranú na poisťovacie služby.

Facebook

Lokalita: Spojené štáty
Tržby: $44,59 miliardy

Využitie blockchainu: Mark Zuckerberg, ktorý je generálnym riaditeľom 77. najväčšej spoločnosti na zozname Global 2000, vysvetlil, že jeho spoločnosť sa chystá skúmať možnosti blockchainu hneď niekoľkými rôznymi spôsobmi.

Walt Disney Company

Lokalita: Spojené štáty
Tržby: $56,83 miliardy

Využitie blockchainu: Tento gigant zábavného priemyslu vyvinul vlastnú internú blockchainovú platformu s názvom Dragonchain. Zamestnanci spoločnosti následne rozbehli vlastný start-up za cieľom komercializácie platformy.

IBM

Lokalita: Spojené štáty
Tržby: $80,06 miliardy

Využitie blockchainu: Výpočtovému gigantovi patrí 67. miesto na zozname Global 2000 a podieľal sa na vývoji široko používaného open-source protokolu Hyperledger Fabric. V súčasnosti je tiež hlavnou hybnou silou niekoľkých blockchainových iniciatív.

Ford Motor Company

Lokalita: Spojené štáty
Tržby: $159,59 miliardy

Využitie blockchainu: Automobilový gigant je podľa časopisu Forbes v roku 2018, 67. najväčšou svetovou spoločnosťou a podieľal sa na zostavení výskumnej skupiny, ktorá sa venuje využitiu blockchainu v rámci automobilového priemyslu. Spoločnosť okrem toho získala patent na platformu, ktorá má byť zodpovedná za riadenie premávky.

Goldman Sachs

Lokalita: Spojené štáty
Tržby: $43,69 miliardy

Využitie blockchainu: Prestížna investičná spoločnosť zastáva na spomínanom zozname 60. priečku a má plány na spustenie vlastných obchodných služieb na trhu s Bitcoinom.

ING Group

Lokalita: Holandsko
Tržby: $56,58 miliardy

Využitie blockchainu: Tejto finančnej spoločnosti patrí 56. pozícia na zozname, pričom je zodpovedná za vývoj niekoľkých open-source blockchainových riešení, ktoré majú prispieť k ochrane identity užívateľov.

Amazon.com

Lokalita: Spojené štáty
Tržby: $193,19 miliardy

Využitie blockchainu: Spoločnosť dominujúca v oblasti elektronického predaja obsadila na rebríčku Global 2000 úctyhodné 53. miesto. Aktuálne ponúka integrované cloudové služby pre niekoľko blockchainov a nedávno rozbehla spoluprácu so start-upovou spoločnosťou ConsenSys v rámci blockchainu Ethereum.

Siemens

Lokalita: Nemecko
Tržby: $94,47 miliardy

Využitie blockchainu: Tento priemyselný gigant obsadil 51. priečku a investoval do energetického start-upu LO3, ktorý pomocou blockchainu umožňuje ľuďom kupovať a predávať slnečnú energiu medzi sebou, v rámci obytných štvrtí.

Morgan Stanley

Lokalita: Spojené štáty
Tržby: $45,59 miliardy

Využitie blockchainu: Spoločnosť s poradovým číslom 50 síce svojim klientom sprístupnila obchodovanie s Bitcoinovými futures kontraktmi, napriek tomu však zverejnila analýzu, v ktorej zdôrazňuje negatívne dopady ťažby tejto kryptomeny na životné prostredie.

Intel Corporation

Lokalita: Spojené štáty
Tržby: $64,03 miliardy

Využitie blockchainu: Výpočtový gigant sa na zozname Global 2000 nachádza na 49. priečke. Je zodpovedný za vývoj blockchainovej platformy Sawtooth, ktorou prispel do konzorcia Hyperledger, pričom odvtedy sa zameriava na spôsob, akým by bolo možné zdokonaliť blockchain pomocou hardvéru.

Nestle

Lokalita: Švajčiarsko
Tržby: $91,23 miliardy

Využitie blockchainu: Švajčiarsky potravinársky gigant v tomto roku obsadil 48. miesto na zozname Global 2000. V súčasnosti je spolu so spoločnosťou IBM súčasťou konzorcia, ktorého úlohou je eliminovať nadbytočných sprostredkovateľov z procesu, ktorým firma dodáva svoje produkty do celého sveta.

AXA Group

Lokalita: Francúzsko
Tržby: $149,9 miliardy

Využitie blockchainu: Francúzska poisťovacia spoločnosť zastáva medzi najväčšími svetovými menami 33. priečku. Je autorom platformy „Fizzy“, ktorá využíva inteligentné kontrakty blockchainu Ethereum za účelom automatického spracovania platieb za poistenie v rámci leteckej dopravy.

Daimler

Lokalita: Nemecko
Tržby: $193,22 miliardy

Využitie blockchainu: Výrobca automobilov značky Mercedez-Benz na zozname Global 2000 dosiahol 29. pozíciu. Táto spoločnosť od minulého roka emitovala firemné dlhopisy v hodnote $100 miliónov prostredníctvom blockchainu Ethereum a v súčasnosti už testuje vlastnú kryptomenu.

Walmart

Lokalita: Spojené štáty
Tržby: $500,34 miliardy

Využitie blockchainu: Globálna potravinárska spoločnosť si na zozname vydobyla 24. miesto a už v pomerne skorej fáze vývoja blockchainu aplikovala platformu Hyperledger Fabric na svoj dodávateľský reťazec spojený s bravčovým mäsom. V súčasnosti pomocou tejto technológie riadi aj ďalšie dodávateľské reťazce.

Alphabet Inc.

Lokalita: Spojené štáty
Tržby: $177,88 miliardy

Využitie blockchainu: Rebríček Global 2000 uvádza tohto technologického giganta na 23. priečke, pričom materská firma spoločnosti Google investovala už do niekoľkých blockchainových projektov a v súčasnosti údajne pracuje na vývoji vlastnej platformy.

Microsoft

Lokalita: Spojené štáty
Tržby: $103,31 miliardy

Využitie blockchainu: Ikonická softvérová spoločnosť sa umiestnila na 20. pozícii a bola jedným z prvých aktérov, ktorí speňažili inovatívne blockchainové služby. Microsoft momentálne spolupracuje s viacerými blockchainmi, prostredníctvom svojej platformy Azure.

Samsung

Lokalita: Južná Kórea
Tržby: $224,64 miliardy

Využitie blockchainu: Samsung obsadil 14. miesto na zozname Global 2000. Elektronický gigant už v priebehu minulého roka predstavil svoju blockchainovú platformu Nexledger, ktorá slúži na monitorovanie svetových dodávateľských reťazcov.

Royal Dutch Shell

Lokalita: Holandsko
Tržby: $321,77 miliardy

Využitie blockchainu: Tento ropný gigant je investorom do spoločnosti Applied Blockchain, ktorá pracuje na ďalšom rozvoji blockchainových technológií. Shell okrem toho spolupracuje so spoločnosťou BP na vytváraní blockchainovej platformy pre energetické komodity.

Apple

Lokalita: Spojené štáty
Tržby: $247,53 miliardy

Využitie blockchainu: Technologický gigant podal žiadosť o patent na blockchainovú technológiu, ktorá má asistovať pri priraďovaní časových značiek k rôznym dátam.

Berkshire Hathaway

Lokalita: Spojené štáty
Tržby: $253,16 miliardy

Využitie blockchainu: Železničná spoločnosť BNSF a luxusná klenotnícka spoločnosť Richline Group, ktoré sú dcérskymi podnikmi legendárnej spoločnosti Warrena Buffetta – aktuálne umiestnenej na 4. priečke rebríčka Global 2000, v súčasnosti objavujú blockchain v súvislosti so zvyšovaním efektivity svojich dodávateľských reťazcov.

JPMorgan Chase

Lokalita: Spojené štáty
Tržby: $118,18 miliardy

Využitie blockchainu: Popredná finančná spoločnosť v tomto roku predbehla Berkshire a na zozname Global 2000 obsadila tretie miesto. Je zodpovedná za vývoj vlastnej internej blockchainovej platformy s názvom Quorum, ktorú následne poskytla open-source komunite. O platformu už vyjadrilo záujem niekoľko významných vývojárov, vrátane informačného giganta IHS Markit.

China Construction Bank

Lokalita: Čína
Tržby: $143,2 miliardy

Využitie blockchainu: CCB využíva blockchainovú platformu spoločnosti IBM za cieľom zvýšenia efektivity spôsobu, ktorým banky a poisťovacie spoločnosti spoločne predávajú niektoré zo svojich finančných produktov.

Industrial and Commercial Bank of China

Lokalita: Čína
Tržby: $165 miliárd

Využitie blockchainu: Obchodno-priemyselná banka Číny patentovala technológiu, ktorá má využívať blockchain pri overovaní digitálnych certifikátov, čím by sa v tomto procese eliminovala úloha centrálneho orgánu.