Prečo kryptomena Facebooku rýchlo predbehne Bitcoin

Bitcoin sa po prvýkrát objavil na scéne v roku 2009 a výraznejšiu popularitu dosiahol v priebehu roka 2010. Ak ste sa o tejto kryptomene chceli dozvedieť niečo viac napríklad v roku 2013, z celkového objemu dostupných informácií bolo 75% orientovaných technologicky (o tom, že Bitcoin je bezpečnou elektronickou menou budúcnosti), 20% politicky (o radikálnom libertariánskom zvrhnutí centrálnych bánk) a iba 5% ekonomicky (o tom, prečo Bitcoin nikdy neklesne na nulu). Odvtedy sme zažili niekoľko obrovských výkyvov ceny tejto digitálnej meny a odmietnutie Bitcoinových ETF zo strany SEC, pričom v súčasnosti je o Bitcoine dostupných 60% informácií zameraných ekonomicky (väčšinou o krypto „hedžových fondoch“ na Kajmanských ostrovoch), 25% politicky (stále väčšinou v podaní liberálnych kritikov Fedu) a 15% technologicky (zo strany minerov v Sin-ťiangu a strednej Ázii).

Stručne povedané, zaznamenali sme posun k myšlienke, že Bitcoin predstavuje nie len transakčnú technológiu, ale tiež akýsi nenahraditeľný spôsob uchovávania hodnoty. Do istej miery je však prekvapujúce, že táto myšlienka sa úplne nevytratila v dôsledku neúspechu princípu Bitcoinových ETF fondov.

Podobné: J. P. Morgan uvádza prvú kryptomenu vytvorenú americkou bankou

V tomto článku chceme opätovne uviesť dôvody, kvôli ktorým sme presvedčení o tom, že Bitcoin ešte stále nie je vhodným uchovávateľom hodnoty a prečo dúfame v to, že SEC bude aj naďalej odmietať návrhy na zavedenie Bitcoinových ETF. Namiesto toho poukážeme na niekoľko služieb, ktoré sú základom moderných mien a majú skutočnú hodnotu a využitie. Tiež vysvetlíme, ako by sa tieto technológie mohli stať základom zmysluplnejšieho distribuovaného systému, ktorý nazývame ako „Blockchainové Panenské ostrovy“. Nakoniec si samozrejme priblížime novú kryptomenu z dielne spoločnosti Facebook.

Prečo sú Bitcoinové ETF fondy ešte stále zlým nápadom

Americká Komisia pre cenné papiere a burzy v priebehu minulého roka už po druhýkrát odmietla pokus bratov Camerona a Tyler Wiklevossovcov o vytvorenie prvého ETF fondu spojeného s kryptomenami v rámci regulovanej burzy. Túto myšlienku by sme bezpečne mohli prirovnať k „Ferrari ťahanému koňom“, keďže sa jedná o transakčnú technológiu 21. storočia skombinovanú s fondom a burzovou infraštruktúrou z 20. storočia. Uvádzame niekoľko dôvodov, prečo by SEC mala odmietnuť aj prípadné ďalšie návrhy na zriadenie Bitcoinových ETF fondov:

1. Ide o zvrátenú kombináciu technológií. Je to ako keby ste síce používali aplikáciu Outlook, ale svoje e-maily (v našom prípade Bitcoiny) by ste si následne vytlačili a vložili do papierovej obálky (v tejto metafore ekvivalent ETF) a odoslali ich tradičnou poštou (teda tradičnou burzou) – namiesto toho, aby ste dané „e-maily“ odoslali priamo z jednej elektronickej peňaženky do druhej.

2. Bitcoinové ETF fondy by sústredili pozornosť na kolísanie cien tejto kryptomeny, namiesto toho, aby bolo zameranie upriamené na jej technologické aplikácie.

3. Zvýšený objem obchodovania s Bitcoinom by viedol k vyššej volatilite, čo by následne odrádzalo mainstreamových užívateľov od využívania tejto technológie.

4. V rámci virtuálnej meny sa vôbec nevyvinul peňažný trh, ktorý by generoval úroky z nečinných Bitcoinov držaných ETF fondmi – čo je princípom, na ktorom sú založené všetky ostatné ETF fondy spojené s tradičnými menami.

5. Ešte ani v súčasnosti sme nedospeli k uspokojivému záveru ohľadom toho, ktoré faktory sú predpokladom životaschopnej kryptomeny. Z tohto dôvodu by nebolo vhodné, aby popredný regulačný orgán ako SEC uprednostnil jednu kryptomenu pred ostatnými.

Posledným kľúčovým dôvodom je skutočnosť, že inertné bloky čohokoľvek – či už zlata alebo jednotiek a núl na distribuovanej sieti pevných diskov – nie sú vhodnými uchovávateľmi hodnoty a nemali by sa nazývať „investíciami“. ETF fondy totiž vo všeobecnosti považujeme za nízko nákladový nástroj na alokáciu dlhodobých aktív, akými sú akcie, dlhopisy a realitné investičné fondy, ktoré by mali investori zhromažďovať a držať až do dôchodku.

Aj napriek tomu, že zlato má omnoho dlhšiu históriu, predsa predstavuje neproduktívne aktívum (negeneruje žiadne úroky, žiadne dividendy, žiadne výnosy pre baníkov a tak ďalej). Nedá sa poprieť, že tento vzácny kov za posledných 40 rokov nedosahoval dobré výsledky a je veľmi pravdepodobné, že rovnaký trend bude pokračovať aj v priebehu nasledujúcich 40 rokov. Ekonomika Bitcoinu sa bude v najlepšom prípade podobať ekonomike zlata – avšak je omnoho jednoduchšie nahradiť kryptomenu ako prvok z chemickej tabuľky.

V súčasnosti je potrebné začať uvažovať o súbore automatizovaných služieb (inteligentných kontraktov), ktoré bude potrebovať decentralizovaná aplikácia blockchainu, aby mohla efektívne a zmysluplne konkurovať tradičným menám. Takúto hypotetickú ekonomiku nazývame ako „Blockchainové Panenské ostrovy“.

V čom by boli Blockchainové Panenské ostrovy lepšie ako Bitcoin

Nie je žiadnym tajomstvom, že takzvané „offshore finančné centrá“ ako Hongkong, Singapur, Írsko, Luxembursko, Kajmanské ostrovy a Britské Panenské ostrovy poskytujú celý rad vyhľadávaných finančných služieb. Dôvodom je skutočnosť, že tieto miesta síce nedisponujú dostatočnými prírodnými zdrojmi, ale majú k dispozícii mnoho vzdelaných odborníkov v oblasti práva a financií, ktorí sú schopní poskytovať služby na svetovej úrovni. Zastávame názor, že ak by bolo možné tieto finančné a právne služby integrovať do bezpečnej digitálnej platformy alebo distribuovanej aplikácie – a to aj bez konkrétnej geografickej lokalizácie – táto platforma by bola rovnako užitočná pre medzinárodný obchod, ako sú Britské Panenské ostrovy. Práve z tohto predpokladu vychádza názov „Blockchainové Panenské ostrovy“.

Keď teda uvažujeme o takejto ideálnej digitálnej platforme, nevyhnutne sa naskytá otázka, akú menu by využívali Blockchainové Panenské ostrovy. Doteraz totiž nemáme žiadne informácie o akomkoľvek renomovanom offshore finančnom centre, ktoré by ako svoju oficiálnu menu prijalo niektorú z existujúcich kryptomien – aj keď je potrebné poznamenať, že väčšina z nich rovnako ani nedosiahla úroveň systému digitálnej identity, ktorá sa uplatňuje v Estónsku. Britské Panenské ostrovy a Kajmanské ostrovy používajú americký dolár, zatiaľ čo Írsko a Luxembursko používajú euro. Hongkong a Singapur sa medzitým spoliehajú na takzvanú menovú radu – jedná sa o režim výmenného kurzu, kde národná mena je naviazaná na silnú cudziu menu a je na požiadanie vymieňaná za rezervnú menu. Kým hongkonský dolár je viazaný na americký dolár, singapurský dolár je naviazaný na nezverejnený súbor mien v zložení amerického dolára, eura, jenu a tak ďalej.

Systém menovej rady využívaný v Singapure zdanlivo predstavuje akýsi „StableCoin“ model, na ktorom bude založená aj kryptomena spoločnosti Facebook. Takýto model by zároveň bolo možné uplatniť aj v rámci systému inteligentných kontraktov navrhovaných Blockchainových Panenských ostrovov.

Facebook predstavil kryptomenu Libra

Facebook nakoniec počas tohto týždňa konečne predstavil svoju kryptomenu, pričom táto mena si už vopred získala podporu popredných spoločností ako Uber, PayPal, Visa a Mastercard. Nová kryptomena bude s najväčšou pravdepodobnosťou naviazaná na súbor spoľahlivých štátnych mien a podľa zverejnených údajov bude nazvaná „Libra“. Dokonca sa už objavili aj špekulácie o tom, či bude vyplácať úroky, automatizovať monitorovanie procesov zameraných proti praniu špinavých peňazí alebo efektívne pomáhať ľuďom, ktorí nedisponujú účtami v tradičných bankách.

Facebook teda predstavila plány spustiť novú kryptomena Libra už v roku 2020. Je založená na princípoch uzavretého blockchainu. Silní partneri (vrátane PayPal, Visa a Mastercard) majú zabezpečiť stabilitu.

Hlavná výhoda by evidentne spočívala v ohromnej užívateľskej základni, keďže produkty spoločnosti Facebook, medzi ktoré patrí aj Instagram a WhatsApp, používajú miliardy ľudí po celom svete. Vrátane tých, ktorí nemajú žiadnu platobnú kartu alebo bankový účet.

Od začiatku zdôrazňuje, že nejde o ich aktivitu, ale o spoločný projekt veľkého množstva firiem. Do prvej polovice 2020, kedy sa má Libra dostať ku koncovým užívateľom, by asociácie spravujúce túto menu mala dosiahnuť sto firiem.

Manažér Facebooku David Marcus, ktorý je za projekt zodpovedný, dúfa, že v okamihu spustenia novej meny už bude mať asociácia viac než stovku členov. Zatiaľ ich má spomínaných dvadsať osem, a zvlášť prítomnosť niektorých firiem dáva tušiť, že Facebook prišiel s myšlienkou, ktorá má šancu zmeniť finančné zvyky na globálnej úrovni.

Predovšetkým sú tu traja veľkí hráči zo sveta financií: Visa, MasterCard a PayPal. Ich prítomnosť síce nezaručuje úspech, ale ukazuje, že technické riešenie a prípadný dosah sú pre tieto firmy zaujímavá lákadlá. Ďalej tu je kryptoburza Coinbase, čo zase dáva nádej, že bude nová kryptomena Libra obchodovateľné na tejto a ďalších burzách. Telekomunikačné firmy reprezentuje aj Vodafone. A sú tu aj veľké firmy Uber, Lift alebo Spotify, ktoré vidia veľkú výhodu v tom, že budú môcť používatelia z celého sveta ľahko utrácať reálne peniaze, jednoduchým klikom na displeji mobilného telefónu.

Keďže Facebook disponuje obrovským objemom informácií o svojich užívateľoch, pre túto spoločnosť môže byť mimoriadne jednoduché položiť základy ideálne fungujúcej digitálnej ekonomiky – môže totiž poskytovať integrované služby spoločnostiam a zároveň sprostredkovať služby spojené s digitálnou identitou či digitálnymi podpismi a certifikátmi. Už v roku 2015 sa objavili domnienky o tom, že Facebook by sa mohol stať dominantnou silou v bankovom sektore, v dôsledku čoho je relatívne prekvapujúce, že tejto spoločnosti trvalo tak dlho dopracovať sa do aktuálneho štádia.

Podobné: Najväčšie verejne obchodované spoločnosti sveta, ktoré objavujú blockchain

Myslíme si, že je veľmi pravdepodobné, aby sa kryptomene Facebooku už v blízkej budúcnosti podarilo úplne zatieniť aj samotný Bitcoin. Dôvodov je hneď niekoľko – Facebook má už aktuálne viac ako 2 miliardy užívateľov, užívateľské rozhranie novej digitálnej meny bude pre väčšinu užívateľov pravdepodobne omnoho prijateľnejšie ako pri Bitcoine a stabilná cena tejto kryptomeny povedie k jej skutočnému používaniu, nie iba k špekuláciám spojeným s cenovými výkyvmi. Sám Mark Zuckerberg vyhlásil: „Posielať peniaze cez internet by malo byť také jednoduché, ako zdieľať fotografie.“

Je síce pravdou, že spoločnosť Tencent Holdings Limited už nejaký čas ponúka svojim užívateľom mimoriadne jednoduchý spôsob posielania peňazí prostredníctvom služby WeChat, no ešte aj v súčasnosti existujú bariéry pri používaní tejto platobnej služby v rámci pevninskej Číny a mimo nej. Ak však bude kryptomena Facebooku rovnako ľahko použiteľná na celom svete ako aplikácia Facebook Messenger a zároveň zníži transakčné poplatky pod úroveň približne 0,1%, dovoľujeme si tvrdiť, že sa stane primárnym medzinárodným platobným nástrojom mimo Číny. V konečnom dôsledku však ostáva pravdou, že Facebook a Tencent majú omnoho lepšie vyhliadky do budúcnosti ako Bitcoin. Pamätajte na to, že nahradiť Bitcoin niečím lepším bude omnoho jednoduchšie, ako nájsť lepšiu alternatívu pre týchto dvoch internetových gigantov.