Sprievodca kryptomenou Burstcoin

Burstcoin je jedinou digitálnou menou, ktorá pre svoju ťažbu využíva voľný priestor na Vašom pevnom disku. Ťažba väčšiny digitálnych tokenov si totiž vyžaduje špecializované, finančne nákladné a energeticky náročné zariadenia, ktoré generujú nové jednotky danej kryptomeny prostredníctvom zapájania sa do systému Proof-of-Work. Inak povedané, tieto špecializované zariadenia riešia kryptografické úlohy, na základe ktorých sa do blockchainu kryptomeny dostávajú nové bloky informácií.

Burstcoin však používa jedinečný proces známy ako Proof-of-Capacity. Ťažba nových jednotiek digitálnej meny je v tomto prípade realizovaná pomocou bežného pevného disku. Tento proces sa vyznačuje mimoriadnou energetickou efektivitou. Tento spôsob ťažby je dokonca taký efektívny, že sa do neho môžete angažovať aj pomocou smartfónu.

Ako funguje Burstcoin

Špeciálna metóda Proof-of-Capacity znamená, že stačí, ak jednoducho zapojíte svoj pevný disk a spustíte potrebný softvér. Následne necháte počítač ťažiť a zarábať digitálne tokeny v pravidelných intervaloch. Čím viac priestoru usmerníte do tohto procesu, tým väčšiu odmenu v konečnom dôsledku získate.

Takýto typ elektronického ťažobného procesu nebude neprimerane zaťažovať Váš pevný disk a rovnako nebude mať ani zásadný dopad na Váš účet za elektrickú energiu. Ak sa niekedy v budúcnosti rozhodnete ťažbu zastaviť, veľmi jednoducho môžete vymazať všetky informácie, ktoré Burstcoin postupne zaznamenáva na Váš pevný disk. Následne budete maž možnosť využiť opätovne nadobudnutý priestor na jeho pôvodne zamýšľaný účel.

Využitie energie

Keďže Burstcoin umožňuje užívateľom obzvlášť ľahký vstup do prostredia ťažby, už v princípe sa jedná o omnoho decentralizovanejšiu digitálnu menu. Keď totiž máte v pláne začať s ťažbou Bitcoinu, v počiatočnej fáze tohto procesu budete nútení súhlasiť s obrovským finančným záväzkom. Burstcoin je však pravým opakom a jeho ťažbu môžete bez ťažkostí vykonávať aj na smartfóne s operačným systémom Android.

Keď sa však povznesieme nad výnimočnosť princípu Proof-of-Capacity, Bitcoin a Burstcoin zdieľajú viaceré podobné črty. Aj Burstcoin so sebou totiž prináša decentralizovanú blockchainovú sieť, ktorá sprostredkuje zdieľané zaznamenávanie a monitorovanie transakcií v súlade so spoločným konsenzom účastníkov. A podobne ako ďalší významní hráči v tomto sektore, aj táto kryptomena ponúka niekoľko dodatočných decentralizovaných funkcií, medzi ktoré sa radí napríklad obchodovanie s majetkom a možnosti davového financovania. Pomocou Burstcoinu môžete predávať digitálne tovary v rámci peer-to-peer trhového prostredia, prípadne sa s využitím tejto kryptomeny zapájať do elektronických aukcií. Akékoľvek transakcie sa rozhodnete realizovať na sieti Burstcoinu, ku každej z nich budete mať možnosť pripojiť správu pre prijímateľa.

História kryptomeny Burstcoin

Kryptomenu Burstcoin po prvýkrát predstavil svetu anonymný užívateľ na portáli bitcointalk.org už v priebehu roka 2014. Táto virtuálna mena bola vyvinutá na základných princípoch platformy Nxt a oba projekty preto disponujú viacerými spoločnými znakmi.

Podobne ako slávny pôvodca Bitcoinu Satoshi Nakamoto, ani tvorca Burstcoinu nikdy neodhalil svoju identitu. Po tom, ako sa úplne stratil zo scény, to bola práve komunita sústredená okolo trhu s kryptomenami, ktorá pokračovala v ďalšom vývoji tohto tokenu. Na dodatočnom vývoji Burstcoinu v súčasnosti pracuje tím odborníkov, ktorí je známy pod názvom Proof of Capacity Consortium.

Burstcoin sa však nepreslávil výhradne vďaka ťažbe tokenov s využitím akejkoľvek voľnej výpočtovej kapacity. Predstavuje totiž prvú blockchainovú sieť na svete, ktorá zaviedla výpočtovo úplne univerzálne inteligentné kontrakty, schopné dokonale napodobniť činnosť Turingovho stroja. Najznámejšou aplikáciou tohto typu inteligentných zmlúv bola absolútne decentralizovaná lotéria.

Súčasný vývoj

Vývojársky tím kryptomeny Burstcoin v nedávnej dobe zaznamenal významné úspechy. Jedným z nich bolo zavedenie obchodovania s takzvanými atomickými swapmi, ktoré poskytujú schopnosť vzájomného obchodovania medzi kryptomenami Burstcoin a Qora bez potreby účasti akejkoľvek burzy tretej strany.

Organizácia Proof of Capacity Consortium 27. decembra roku 2017 vydala dokument s názvom „The Burst Dymaxion“. Vývojári kryptomeny v ňom uvádzajú, že v blízkej budúcnosti by pre Burstcoin radi vytvorili bleskovú sieť podobnú tej, ktorú aktuálne integruje Bitcoin. Takáto sieť by infraštruktúre Burstcoinu priniesla nové úrovne, čo by zásadne zlepšilo škálovateľnosť transakcií. Vývojársky tím sa domnieva, že po úspešnej implementácii systému Dymaxion by bolo možné, aby „každý nový používateľ, ktorý uskutočňuje transakcie, zároveň zvyšoval celkovú transakčnú kapacitu siete“.

Vývojári tiež objavujú možnosti dynamických poplatkov, čím by dokázali odstrániť súčasný minimálny poplatok o hodnote jedného Burstcoinu. Ak by sa však poplatky v súčasnosti znížili, na blockchainovej sieti kryptomeny by sa s najväčšou pravdepodobnosťou objavil nezvládnuteľný nával nových užívateľov. Práve v takom prípade by boli mimoriadnym prínosom takzvané dynamické poplatky. Tie umožňujú meniť hodnotu poplatkov v súlade s úrovňou celkového vyťaženia siete.

Ťažba pomocou pevných diskov

Odhady aktuálne ku koncu roka 2017 pojednávali o tom, že každý terabyte priestoru na Vašom pevnom disku, ktorý vyčleníte pre ťažbu Burstcoinov, Vám získa v priemere 21 jednotiek tejto kryptomeny za týždeň. Aktuálne údaje dokladujú, že sieť Burstcoinu v súčasnosti disponuje celkovým úložným priestorom o hodnote viac než 150 000 terabytov.

Elektronická peňaženka Burstcoinu Vás prevedie procesom, ktorým budete schopný nastaviť pevný disk svojho počítača tak, aby ste mohli okamžite začať s ťažbou. Dizajn protokolu Burstcoinu zabezpečuje čo možno najvyššiu úroveň pohodlia pre minerov a samozrejme zaručuje úplnú decentralizáciu blockchainu.

Maximálny objem jednotiek a udržateľnosť

Vývojári Burstcoinu nemali pri uvedení kryptomeny na trh vopred naťažené žiadne tokeny, čím ďalej umocnili všeobecný princíp decentralizácie tohto digitálneho aktíva. Odmeny za ťažbu spočiatku predstavovali 10 000 jednotiek za jeden blok pridaný do siete, ale každý mesiac klesajú o 5%, až kým sa v obehu neocitne maximálny objem 2 158 812 800 Burstcoinov. Kryptomena dynamicky prispôsobuje náročnosť ťažby a týmto spôsobom udržiava priemerný čas potrebný na vyťaženie jedného bloku na úrovni približne štyroch minút.

História obchodovania

Vývoj ceny Burstcoinu v dolároch (modrá krivka) a v prepočte na Bitcoiny (oranžová krivka) v období od 31. augusta roku 2014 do 22. januára roku 2018.

Cena tokenov Burstcoinu si zachovávala relatívne stabilnú hodnotu v priebehu celej kariéry tejto kryptomeny. Nedávno sa však o výhodách a kvalitách Burstcoinu verejne vyjadril uznávaný britský programátor John McAfee. Spôsobil tým prudký nárast ceny.

McAfee v príspevku na Twitteri uviedol: „Burstcoin je prvou skutočne zelenou kryptomenou, no napriek tomu je tiež snáď najviac prehliadanou. Vyžaduje si 400-krát menej elektrickej energie ako Bitcoin. Disponuje mimoriadnym zabezpečením a súkromím, zahŕňa inteligentné kontrakty, možnosť zasielania kódovaných správ, decentralizovanú peňaženku a kvalitný blockchain. Zaslúži si omnoho viac pozornosti.“

Ďalšie navýšenie ceny Burstcoinu sme zaznamenali v priebehu posledných mesiacov. Bezprostredne po zverejnení plánu na rozvoj siete kryptomeny, prostredníctvom systému Dymaxion.

Vývoj ceny Burstcoinu za posledné tri mesiace. Dolárovú cenu zobrazuje modrá krivka, kým cenu v prepočte na Bitcoiny predstavuje oranžová krivka.

Kde si môžete kúpiť Burstcoin?

Najjednoduchšou možnosťou získavania Burstcoinu je jeho ťažba pomocou voľného priestoru na Vašom pevnom disku. Ak o to nemáte záujem, túto kryptomenu si môžete samozrejme zakúpiť aj na niektorých z najpopulárnejších búrz, napríklad Bittrex, Poloniex či Coinroom.

Kde môžete uchovávať Burstcoin?

Tento účel spĺňa elektronická peňaženka, ktorá Vám okrem možnosti spravovania Vašich jednotiek Burstcoinu ponúkne aj mnohé decentralizované funkcie prevzaté od kryptomeny Nxt.

Rozhranie elektronickej peňaženky Burstcoinu.

Mobilné prevedenie Burstcoinovej peňaženky je v súčasnosti dostupné výhradne pre zariadenia využívajúce operačný systém Android.

Zhrnutie

Bitcoin v poslednej dobe čelí kritike spojenej s mimoriadne vysokými energetickými nákladmi na ťažbu a prevádzku. Čo sa týka tohto činiteľa, omnoho výhodnejšou alternatívou sa ukazuje byť kryptomena Burstcoin. Tá totiž predstavuje výrazne ekologickejší spôsob ťažby digitálnych tokenov a prevádzky decentralizovanej blockchainovej siete. Ak máte v úmysle rozbehnúť ťažbu kryptomien, ale doteraz Vás odrádzali energeticky náročné, drahé a hlučné stroje, možno by ste mali zvážiť princíp Proof-of-Capacity a na ňom postavenú kryptomenu Burstcoin. Táto virtuálna mena je vhodnou voľbou aj v prípade, že by ste sa jednoducho chceli angažovať v dostatočne decentralizovanej kryptomene, za ktorej fungovaním stojí aktívny tím vývojárov.