Základné faktory spôsobujúce rast cien bitcoinov

Cena bitcoinu sa za posledné mesiace pohybovala v rozmedzí od 8 600 do 10 490 amerických dolárov. Od mája môžeme taktiež pozorovať nízku volatilitu bitcoinov, ktorá nastala po kritickom odmietnutí na hodnote 10 490 amerických dolárov. Päť hlavných základných faktorov však stále poukazuje na pokračovanie rastúceho trendu až do roku 2021.

Podľa údajov spoločnosti Skew klesla 24. júna 10-dňová realizovaný volatilita bitcoinu na najnižšiu tohtoročnú úroveň. Tento údaj môže naznačovať skutočnosť, že obchodníci začínajú byť opatrní, nakoľko sa cena bitcoinu začína pohybovať na kritickej úrovni. Výkonnosť bitcoinov v nasledujúcich týždňoch by mohla naznačovať aj cenový trend pretrvávajúci do konca tohto roka.

Vo všeobecnosti môžeme konštatovať, že nálada obchodníkov s kryptomenami je v strednodobom výhľade pozitívna. V krátkodobom časovom horizonte však analytici vidia slabé stránky bitcoinu a iných hlavných kryptomien. Tieto slabé stránky sú spôsobené najmä vonkajšími premennými, ako je napríklad pandémia COVID-19.

Z dlhodobého hľadiska naznačujú silné makroekonomické faktory, že bitcoin je na dobrej ceste k rýchlemu a stabilnému zotaveniu. Najvýznamnejším údajom, ktorý podporuje tento očakávaný pozitívny trend je nárast investorov, ktoré svoje kryptomeny držia a nepredávajú.

1) Akumulovanie bitcoinu

Podľa Rafaela Schultze-Krafta, hlavného analytika v spoločnosti Glassnode, dokazujú rôzne dáta týkajúce sa držania kryptomien nárast dôvery investorov. Na úvod je potrebné povedať, že ponuka bitcoinov sa v poslednom roku takmer nezmenila a dosiahla svoje rekordné maximum. To pri súčasných cenách dokazuje nedostatok vôle predávať bitcoiny.

Shultze-Kraft uviedol: “Až 61% zo všetkých dostupných bitcoinov v poslednom roku nezmenilo majiteľa. Ide o historické maximum. V posledných dvoch rokoch to bolo 44%. A v posledných troch rokoch takmer 30%. Všetky tieto čísla naznačujú, že investori nie sú ochotní svoje bitcoiny predávať.”

Shultze-Kraft okrem toho zdôraznil, že metrika nazývaná “Zmena čistej pozície držby kryptomien” dokazuje, koľko bitcoinov investori v roku 2020 nahromadili. Údaje zobrazujú neochotu mnohých retailových investorov bitcoiny predávať. “Od začiatku tohto roka bolo iba 16 dní, kedy bola zmena čistej pozície držby bitcoinov negatívna.”

Ak je zmena čistej pozície držby bitcoinov pozitívna, znamená to, že investori nepremiestňujú svoje aktívna na burzu, kde by ich mohli predať. V marci 2020 klesla cena bitcoinu na niekoľkých významných termínovaných burzách pod 3 600 amerických dolárov.

Šéf investičného fondu Altana Digital Currency Fund – Alistair Milne, uviedol, že ak tento pokles neotriasol dôverou investorov, tak si vie predstaviť iba veľmi málo faktorov, ktorým by sa to podarilo. Milne uviedol: “Podobné čísla sme naposledy videli počas 3 mesačnej konsolidácie, kedy bola cena bitcoinov približne 400 amerických dolárov. Potom nasledoval dvojročný býčí trh. Preto predpokladáme, že tento cyklus dosiahne svoj vrchol pri hodnote okolo 70%.”

Historicky sa nárast cien na trhu s kryptomenami spája s nárastom držania aktív investormi. Začiatkom roka 2018 sme mohli pozorovať nárast investorov, ktorí bitcoiny držali. Od marca do júla toho istého roku vzrástla cena bitcoinov z približne 4 000 amerických dolárov na 14 000 amerických dolárov.

To bolo dôvodom, prečo Philip Swift, tvorca dátovej platformy lookintobitcoin.com, uviedol: “Vysoký počet investorov držiacich bitcoiny bol stále nasledovaný prudkým nárastom cien bitcoinov.”

2) Inštitucionálni investori do bitcoinov neustále investujú

Od marca 2020 vzrástli aktíva pod správou bitcoinového trustu Grayscale Bitcoin Trust z 1,577 miliardy amerických dolárov na 3,541 miliardy amerických dolárov. Prudký nárast aktív v správe trustu naznačuje rast dopytu po bitcoinoch zo strany inštitucionálnych investorov.

Konkrétnejšie, americké inštitúcie si môžu vyberať iba z mála investičných nástrojov, ktoré im poskytnú expozíciu voči bitcoinom. Ak neberieme do úvahy fondy obchodované na burze, tak trust Grayscale Bitcoin Trust je jediným jednoduchým spôsobom, ako môžu inštitucionálni investori investovať do kryptomien.

Aktíva v správe spoločnosti Grayscale Bitcoin Trust dosahujú svoje historické maximá, aj napriek tomu, že cena bitcoinov oproti svojim historickým maximám klesla o viac ako 50%. To dokazuje, že inštitucionálni investori veria v naplnenie dlhodobého rastúceho trendu. Ich dôvera dokonca za posledné tri roky výrazne vzrástla.

Podľa Ryana Watkinsa, analytika v spoločnosti Messari, však môžu byť správy o tom, ako spoločnosť Grayscale nakupuje veľa novo vyťažených bitcoinov, nafúknuté. Watkins to vysvetlil tak, že spoločnosť Grayscale kúpila iba 31% z bitcoinov vyťažených od 11. mája, kedy došlo k poklesu.

“Spoločnosť Grayscale nakupuje oveľa menej bitcoinov, ako si môže väčšina ľudí myslieť. Spoločnosť sa dlhodobo venuje nákupu naturálií, no od polovice mája do júla nakúpila iba 31% zo všetkých vyťažených bitcoinov. Ide iba o jednu z mnohých mylných predstáv o spoločnosti Grayscale.”

3) Optimistická technická štruktúra

Nunya Bizniz, obchodník s kryptomenami, uviedol, že šesťmesačná cenová schéma bitcoinov vykazuje pri použití systému Tom Demark Sequential Indicator Green 1, alebo G1. Zakaždým keď sa v minulosti objavil indikátor G,1 nasledoval niekoľkoročný rast cien bitcoinov. Bizniz taktiež uviedol: “Indikátor G1 signalizuje začiatok stúpajúceho trendu. Je veľmi pravdepodobné, že v najbližšej dobe zaznamenáme býčí trh.”

Ďalšie priaznivé technické štruktúry, makroekonomické ukazovatele a údaje týkajúce sa termínovaných kontraktov naznačujú, že trh s bitcoinmi nie je úplne prekúpený. Zvyčajne je veľká korekcia ceny bitcoinu vyvolaná nadmerným predajom zo strany zadlžených kupcov. Na termínovaných burzách, ako je napríklad BitMEX, si kupujúci často požičiavajú kapitál, aby mohli nakúpiť bitcoiny. Keď cena bitcoinov poklesne, môže to vyvolať kaskádu likvidácií a ďalší prudký pokles cien.

Technický analytik uviedol, že miera financovania swapových kontraktov na burze BitMEX nenaznačuje prekúpenie trhu. Okrem iného uviedol, že koncom februára sme mohli vidieť viacero veľmi jasných signálov naznačujúcich to, že trh s bitcoinmi bol nadhodnotený a vykúpený. V súčasnosti však tieto signály nepozorujeme.

Pravdepodobne v dôsledku optimistického strednodobého trendu na trhu s bitcoinmu došlo v posledných mesiacoch k nárastu počtu veľmi bohatých investorov, ktorí sa v posledných mesiacoch rozhodli do bitcoinov investovať.

Podľa údajov z portálu Glassnode prekročil počet veľmi bohatých investorov na trhu s bitcoinmi hodnotu 1 800. Avšak množstvo bitcoinov v držbe týchto veľmi bohatých investorov výrazne nestúplo.

4) Zvyšujúca sa hash sadzba spája všetky makro-faktory dohromady

Okolo 11. mája tohto roka, analytici predpokladali prudký pokles hash sadzby blockchainovej siete. V tej dobe došlo aj k poklesu ťažby bitcoinov o polovicu, čo zase spôsobilo pokles príjmov väčšiny baníkov o 50%, zo dňa na deň.

Údaje z portálu Blockchain.com však ukazujú, že hash sadzba bitcoinu sa vrátila na takmer pôvodnú úroveň. Pokles ťažby bitcoinov nespôsobil až také veľké problémy, čo môže do budúcna iba posilniť náladu investorov.

Veľké ťažobné centrá nachádzajúce sa v čínskom S‘-čchuane sú aj naďalej veľmi ziskové. Obdobie dažďov spôsobilo pokles cien elektrickej energie, čím sa znížili celkové náklady spojené s ťažbou bitcoinov. V dôsledku toho majú baníci v krátkodobom časovom horizonte menšiu motiváciu predávať veľké množstvá bitcoinov, aby pokryli svoje náklady.

Zvyčajne sú baníci, ktorí majú veľké množstvo vypožičaných finančných prostriedkov nútení predávať aj po poklese cien bitcoinov, pretože náklady spojené s ich ťažbou stále rastú. Tentokrát však bol takýto výrazný pokles spojený iba s malým predajným tlakom.

A preto spojenie nízkeho predajného tlaku, priaznivá dlhodobá technická štruktúra, skutočnosť, že na trhu je čoraz viac investorov držiacich svoje bitcoiny, rastúci počet investorov s veľkým množstvom finančného kapitálu a väčšia vôľa inštitucionálnych investorov investovať do bitcoinov zvyšujú pravdepodobnosť, že do roka 2021 budeme pozorovať rastúci trend.